Proděkan FMV doc. Pavel Hnát v rozhovoru pro Český rozhlas: Svět už je asijský. Evropa příliš dlouho žila v komfortní zóně, teď se musíme chránit.

Čína hraje ve světové ekonomice aktuálně dominantní roli. Není ale zdaleka jedinou asijskou zemí, které se daří. „V Evropě máme tendenci ptát se, jestli svět bude asijský. Já bych řekl, že svět už asijský je – a to v ekonomické, politické i demografické stránce,“ hodnotí úspěchy zemí dálného východu proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze doc. Pavel Hnát v rozhovoru pro Český rozhlas.

Souboj o dominanci na světových trzích aktuálně svádí Spojené státy s Čínou. Evropa v posledních letech naopak zaostává. „Je to dáno těmi velkými trendy, které možná ani Evropa ovlivnit nemohla. Jako třeba populační trendy, nástup velkých společností nebo to, že Čína se orientuje stále více sama na sebe,“ komentuje vývoj Pavel Hnát.

Neznamená to ale, že by obyvatelé starého kontinentu nemohli se situací dělat vůbec nic. „Evropa příliš dlouho žila v takové své komfortní zóně. Příliš dlouho jsme si užívali výdobytků státu, blahobytu a neuvěřitelného bohatství, kterého Evropa dosáhla,“ míní ekonom a dodává: „Neuvažovali jsme o tom, že jednou budeme muset o ochranu toho našeho sociálního modelu s ostatními bojovat.“ Na mysli přitom nemá otevřený válečný konflikt mezi Evropou a Čínou nebo snad Spojenými státy. Ale souboj obchodní a politický. „Musíme ale bojovat svými vlastními zbraněmi. Nemůžeme se snažit Čínu nebo Ameriku předehnat tím, v čem jsou oni dobří,“ říká Hnát a vyjmenovává přednosti, ze kterých by Evropa měla těžit:

„Jsme obrovskou zásobárnou talentů. Velice často v malých a středních firmách, na úrovni soukromých podnikatelů, velmi často na úrovni žen. Měli bychom tedy podporovat spíše ty malé a kreativní. Zadruhé je to lidský kapitál. Neměli bychom se snažit Čínu předběhnout v tom, že budeme mít rychlejší dálnice nebo elektromobily. I tam je Čína napřed. Ale měli bychom podporovat rozvoj lidského kapitálu, vzdělání na všech úrovních technického i digitálního směru. Zatřetí je to bezpečnost. Musíme si uvědomit, že Čína není jednoduchým partnerem a musíme se před ní i chránit.“

doc. Pavel Hnát, FMV VŠE

Pusťte si celý podcast Českého rozhlasu s doc. Pavlem Hnátem

Rozhovor mimo jiné prozradil, proč dodavatelské řetězce v posledních měsících neselhaly, ale naopak navzdory nedostatku některého zboží z globálního pohledu obstály. Nebo proč je doc. Hnát skeptický k navracení některých druhů výroby z Asie zpátky do Evropy.

  • Pusťte si celý podcast Českého rozhlasu s doc. Pavlem Hnátem

Zdroj textu: Český rozhlas Plus

Proděkan FMV doc. Pavel Hnát v rozhovoru pro Český rozhlas: Svět už je asijský. Evropa příliš dlouho žila v komfortní zóně, teď se musíme chránit.