30. 3. 2017: Thajský večer
CAS navazuje na úspěšnou sérii Asijských večerů i v letním semestru. První zemí, kam jsme 30. 3. 2017 zavítali, bylo Thajsko. Naše návštěvníky provedl Thajskem již tradičně novinář (E15 a Český Export) a cestovatel, pan Tomáš Stingl, dále lektorka thajštiny a thajské kultury (FF UK), paní Pattarawan Youyen, a digitální nomád a podnikatel (Varlog.cz), pan Vojtěch Semecký.
Na začátku přednášek ochutnali účastníci i tradiční thajskou pochutinu – dušenou, sladkou rýži v banánových listech a k tomu čerstvý kokos naslano, kterou zajistila paní Pattarawan.
Pan Stingl představil Thajsko jako vynikající, příjemnou zemi pro každého cestovatele. Tato „Asie pro začátečníky“ je lákadlem pro milovníky památek, krásné přírody i zvířat (můžete zde navštívit jednu ze sloních nebo hadích farem, či dokonce zavítat do tygřího chrámu). Rádi sem zavítají i cestovatelé milující vysoké teploty. V Thajsku mají tři roční období – deště, sucho a horko, přičemž v období horka teplota ani v noci neklesá pod 40 °C. Pro Evropany je to poměrně nezvyklé, proto pan Stingl doporučuje cestování do Thajska v období říjen až listopad. Pan Stingl zmínil i problematiku sexuální turistiky v Thajsku či specifika bojového umění Muay Thai.
Paní Pattarawan Youyen představila z pohledu rodilé Thajky další ze zdejších fenoménů, kterým jsou úsměvy „na sto způsobů“. Thajci se smějí za každé situace, při každé příležitosti a na kohokoliv. Možná proto sami Thajci nazývají svou zemi jako „Zemi úsměvů“. Je důležité rozumět významu úsměvu pro Thajce, jelikož jde o formu komunikace, která nahradí nespočet slov. Je ale dobré umět rozpoznat, co se vám snaží svým úsměvem říci. To, že úsměv může znamenat „pardon, jdu pozdě“, „ahoj“, „nerozumím ti ani slovo“, ba dokonce „nejradši bych ti zakroutil krkem“, může být totiž pro neznalého turistu lehce matoucí. Podle paní Pattarawan je třeba si uvědomit, že za thajským úsměvem stojí primárně snaha Thajců neztratit svoji tvář. Co víc, ani nám, Evropanům, občas neuškodí se trochu usmát jen tak, z čiré radosti, jak to dělají Thajci.
S panem Vojtěchem Semeckým jsme se podívali, jak si žijí v Thajsku tzv. digitální nomádi. Pan Semecký představil možnosti týkající se práce online, alespoň virtuálně jsme nahlédli i do thajských coworkingových kaváren. Tam můžete v klidu pracovat za přítomnosti klimatizace a po práci na vás bude čekat už jen pláž, surf a rozmanitá příroda. Účastníci dostali i praktické tipy ohledně nutného pracovního povolení nebo možnosti využít pas jako řidičský průkaz na místní skútr.
Velkou výhodou je, že Thajsko nemá s Českem vízovou povinnost pro turistická víza, takže administrativně cesta do Thajska příliš složitá není. Všichni tři hosté se shodli i na relativní bezpečnosti Thajska pro samotné cestovatele.
Tak hlavně nezapomeňte – úsměv a mai pen rai (žádné starosti)!
Autorka textu: Andrea Mudrová, Centrum asijských studií.
Fotografie: Grafická a multimediální laboratoř, VŠE v Praze.