25.10.2016: Čínský spisovatel Jü Chua na VŠE – beseda o čínské historii a moderní Číně

25. října 2016 se na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) konala diskuze s jedním z nejúspěšnějších čínských spisovatelů současnosti, panem Yu Hua (v českém přepisu Jü Chua). Moderovali pan Ing. Jan Bejkovský a Mgr. Jakub Otčenášek,z angličtiny do čínštiny tlumočila paní Zuzana Li.

 

Akci pořádalo Centrum asijských studií (CAS), ve spolupráci s Čínskými studii na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV), s nakladatelstvím Verzone, které v edici Xin – Čínská literatura vydalo (v překladu Petry Martincové) již dva tituly spisovatele Yu Hua s názvem Žít! a Den sedmý, a s rezidencí časopisu Říjen. Že se jednalo o zcela mimořádnou událost, dokazuje i to, že přednášková místnost byla zcela zaplněná. Diskuze probíhala v angličtině, neboť zde bylo také mnoho zahraničních účastníků.

Yu Hua se narodil v roce 1960 ve městě Hangzhou v provincii Zhejiang a v raném věku se se svými rodiči přestěhoval do malého městečka Haiyan nedaleko Šanghaje. Dospíval v období Kulturní revoluce v Číně, jež výrazně ovlivnila jeho život i tvorbu. Původním povolání byl zubař, což ho ale, dle jeho slov, příliš nenaplňovalo, a proto se rozhodl, že se stane spisovatelem a získal práci v kulturním středisku. Do povědomí čtenářů vstoupil krátkými povídkami, které byly publikované v literárním magazínu Harvest (Sklizeň), avšak celosvětově proslul až svými romány, které začal psát v 90. letech. Hned jeho románová prvotina s názvem Žít! zaznamenala obrovský úspěch. Této knihy se dosud prodalo více než 10 milionů výtisků. Kniha byla natolik úspěšná, že podle ní slavný režisér Zhang Yimou natočil i film.

Popularita spisovatele Yu Hua tkví především v tom, že používá prostý, nekomplikovaný jazyk a na pozadí příběhů hlavních hrdinů realisticky a bez příkras ukazuje významné události čínské historie, provedené reformy či kontroverzní témata jako např. cenzuru, korupci nebo rostoucí sociální rozdíly. Jeho dílo bylo přeloženo do více než dvaceti světových jazyků, získal několik domácích i zahraničních ocenění.Za svůj poslední román Den sedmý byl nominován na cenu OppenheimerFunds Emerging Voices.

V diskuzi CAS pan Yu Hua mluvil např. o svých povídkách, které pravidelně vycházely v časopise Harvest, a tak o tom, jak se od nich dostal k psaní románů. „Když mi volali z redakce magazínu Harvest, zda pro ně mám už připravenou další povídku, řekl jsem jim, že ještě ne, protože bude poněkud delší a ještě ji nemám hotovou. Oni řekli, že to nevadí, že ji tedy vydáme v příštím čísle. Jenže ona nebyla hotová ani do toho dalšího čísla… Až nakonec vyšla jako román.“ Rovněž hovořil o filmu natočeného podle jeho románového díla s názvem Žít! a jeho vztazích s režisérem Zhang Yimou. „Natáčení filmu jsem se neúčastnil, a když jsem jej pak viděl zfilmovaný poprvé, prohlásil jsem, že tohle jsem přece nenapsal já! Od té doby jsem však ten film na nejrůznějších akcích představoval už tolikrát, že si začínám říkat, proč jsem ho nenapsal tak, jak byl zfilmovaný?

Kromě toho nám pan Yu Hua vyprávěl i vtipné příhody ze své lékařské praxe, kdy působil jako zubař. „Trhat lidem zuby byla hrozná nuda. V té době jsem často postával před oknem s výhledem na ulici a viděl jsem, že lidé, kteří pracují v kulturním centru, se celé dny pouze poflakují po ulici a strašně jsem jim to záviděl. A tak jsem se jednou jednoho z nich zeptal, proč se celý den pouze prochází po ulici. Odpověděl mi, že je to jeho práce. Řekl jsem si, že taková práce by mi taky nevadila. Tak jsem se rozhodl, že budu spisovatelem.“

Autorka příspěvku: Ivona Maršíková, studentka Čínských studií na FMV, VŠE v Praze.

Autoři fotografií: Tu Pin; Margarita Antsifirova, Grafická a multimediální laboratoř, VŠE v Praze.

Další informace o autorovi můžete najít i zde: