13. 3. 2017: Workshop s prof. Kishanem Ranou „Economic Diplomacy of Developing Countries“

13. 3. 2017 se studenti mohli na VŠE v Praze setkat, díky Středisku mezinárodních studií Jana Masaryka (SMS JM), Centru asijských studií (CAS) a Ústavu mezinárodních vztahů (UMV), s emeritním profesorem a bývalým indickým diplomatem, profesorem Kishanem Ranou.

Prof. Rana vystoupil v předmětu 2SE440 (Regionální trhy v globální perspektivě), s tématem „India, FTAs & the Domestic Framework„. Dále se zúčastnil workshopu „Economic Diplomacy of Developing Countries“, který moderoval Jeremy Alan Garlick (SMS JM a CAS) a zúčastnila se ho i řada zástupců akademické obce.

Workshop byl rozdělen na dva hlavní okruhy – na témata týkající se diplomacie a ekonomických trendů v rozvojových zemích a témata spjatá s vývojem v Indii. V prvním okruhu se studenti např. dozvěděli, jak úzce souvisí úspěšnost státních výrobních značek (state brand) a obraz samotného státu. Zmíněn byl i význam jednoznačného určení vedoucí instituce při provádění zahraniční politiky a především ekonomické diplomacie na úrovni jednotlivých států.

Kishan Rana se pohyboval mezi vysokými politickými představiteli Indie, byl také členem (1981-1982) týmu indické premiérky Indíry Gándhíové. Jako diplomat působil prof. Rana v různých zemích, například i v Československu. Mluvil tedy i o diplomatických i exportních vztazích mezi Českou republikou a Indií, které se nadále zlepšují. Do roku 2020 by export z ČR do Indie, podle prof. Rany, mohl dosáhnout až optimistických 5 miliard dolarů.

Během diskuze se obrátila pozornost i na Brexit a vztah Indie k Velké Británii. Prof. Rana představil svůj názor o snižující se atraktivnosti dnešní Británie pro Indy. Británie se po Brexitu podle prof. Rany ale neotočí směrem na Commonwealth, jak řada indických politiků očekává. Zmíněno bylo i téma diaspor, které prof. Rana označil za zásadní pro budování dobrého jména jejich rodné vlasti. Pohledem ceněného ekonoma pozitivně zhodnotil také politiku a reformy současného indického premiéra Náréndry Módího (ve funkci od 2014), programy označované jako Acche din (dosl. Dobré dny).

Prof. Kishan Rana je mj. členem týmu DiploFoundation a editorem odborného časopisu China Report. Více informaci o prof. Ranovi a jeho publikační činnosti lze nalézt zde: http://kishanrana.diplomacy.edu/cv/.

Autorka příspěvku: Andrea Mudrová, CAS, VŠE v Praze.

Autorka fotografií: Margarita Antsifirova, Grafická a multimediální laboratoř, VŠE v Praze.