19. 10. 2017: Indonéský večer

Po úspěšné první sérii Asijských večerů v minulém školním roce, se i tento rok Centrum asijských studií rozhodlo uspořádat několik Asijských večerů pro zájemce z řad studentů i veřejnosti. První večer, zaměřený na Indonésii se konal na Vysoké škole ekonomické 19. října 2017.

Úvodním slovem přivítal účastníky Jeho Excelence Dr. Aulia Aman Rachman (Velvyslanectví indonéské republikykterý představil Indonésii jako zemi plnou příležitostí, doporučil pražské indonéské restaurace a uvedl, že dveře Indonéské ambasády jsou otevřené všem, kteří se zajímají o Indonésii a rádi by se o Indonésii dozvěděli bližší informace. Indonéská ambasáda potěšila nejednoho návštěvníka, jelikož přenesla kousek Indonésie i na půdu VŠE a každý tak měl možnost ochutnat tradiční indonéské speciality.

Tradiční host Asijských večerů, pan Tomáš Stinglnovinář z deníku E15, povídal o Indonésii z pohledu cestovatele – viděli jsme fotky tradičních rýžových polí, dozvěděli se o původu speciální cibetkové kávy Kopi Luwak. Pan Stingl doporučil i návštěvu sopky Merapi, kde se lze projít v doutnajícím sopečném popelu. Indonésie je země plná kontrastů – po vychutnání atmosféry hinduistického chrámového komplexu Prambanan se můžete přesunout k nejslavnější buddhistické památce, chrámu Borobudur z 8.-9. století. Během cesty jistě neminete jednu z místních mešit, která nabídne úchvatný pohled na islámskou architekturu. Těm, kdo by se do Indonésie chtěli vydat nejen jako turista ale také zažít realitu zdejšího života, zejména ve školství, doporučil pan Stingl nadaci Kintari. Ta pořádá v České republice mnoho akcí pro veřejnost a mimo jiné zprostředkovává i možnost výuky angličtiny v indonéských školách.

Dalším hostem večera byl expert na Indonésii, PhDr. Tomáš Petrů Ph.D., který působí na Orientálním ústavu Akademie věd ČR a současně je jedním z garantů oboru Indonésistiky na FF Univerzity Karlovy. Pan Petrů seznámil hosty s řadou zajímavých faktů o indonéské společnosti, ekonomice i o dalších oblastech. Poukázal i na to, jak je v dnešní době Indonésie nedoceněnou zemí. Země, kde se domluvíte běžně anglicky, vykazující dynamický ekonomický růst, s novou nadějí v podobě moderního prezidenta (Joko Widodo) a mnoha plány na rozvoj, má podle pana Petrů velké šance stát se příští světovou velmocí. Pan Petrů se věnuje Indonésii i v mnoha odborných pracích, jejichž přehled je dostupný např. na jeho stránce pod Orientálním úsatavem AV ČR.

Z Indonésie se během dalšího Asijského večera přeneseme na Srí Lanku a vy u toho můžete být s námi! Ve čtvrtek 7. prosince 2017, opět v RB 2012. Těšíme se na Vás!

Autorka textu: Andrea Mudrová, Centrum asijských studií.

Fotografie: Grafická a multimediální laboratoř, VŠE v Praze.