7. 12. 2017: Srílanský večer

Další ze série Asijských večerů Centra asijských studií při Fakultě mezinárodních vztahů se uskutečnil ve čtvrtek 7. prosince 2017. Tentokrát jsme se věnovali Srí Lance, která přitahuje stále větší pozornost (nejen) českých turistů.

Na Srílanském večeru vystoupil již tradiční host, pan Tomáš Stingl (novinář, E15). Pozvání přijala i paní Kristýna Bubová (revmatoložka a cestovatelka) a také pan Petr Švihel (novinář, Seznam.cz). 

Pan Tomáš Stingl ve svém úvodním vystoupení komentoval např. náboženská specifika tohoto malebného ostrova, připomenul některé historické zajímavosti a také nejzajímavější turistické destinace, včetně nezbytné návštěvy slavných čajových plantáží nebo projížďky vlakem po historické železnici z dob britské kolonie. Popsal mj. i výstup na posvátnou horu tří náboženství – Adamovu horu (Adam´s Peak), na niž turisté vyrážejí v noci, aby se mohli pokochat východem slunce na jejím vrcholu. Adamova hora (2 224 m) je poutním místem, na němž údajně Adam poprvé vstoupil na Zemi poté, co byl vyhán z ráje. Podle jiných ale velká „stopa“ na vrcholku je spíše otiskem Buddhovy nohy nebo nohy svatého Tomáše, příp. boha Šivy.

Kristýna Bubová popsala své cestovatelské zážitky, např. z města Kandy, které také patří mezi nejsvatější místa buddhismu a mj. je zaneseno na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Druhé největší město Srí Lanky, ležící v kopcovité krajině v centrální části ostrova, je podle některých zdejším nejkrásnějším městem. Zmínila i vnitrozemské městečko Ella, kde lze absolvovat ayurvédskou masáž nebo navštívit čajové plantáže.

Poslední host večera, pan Tomáš Švihel, na Srí Lance zažil odlišnou formu turismu. Měl unikátní možnost meditovat v jedné ze zdejších meditačních škol, také v centrální části ostrova (viz také články p. Švihela na toto téma). Popsal mj. specifický denní program meditujících, včetně omezeného prostoru pro mluvení a možných forem a podob buddhistické meditace.

Autorka textu: Zuzana Stuchlíková, Centrum asijských studií.

Fotografie: Grafická a multimediální laboratoř, VŠE v Praze.