Prestižní akademické vydavatelství Routledge vydalo knihu doc. Garlicka z FMV

Prestižní nakladatelství Routledge vydalo knihu doc. J.A. Garlicka s názvem: „Reconfiguring the China-Pakistan Economic Corridor, Geo-Economic Pipe Dreams Versus Geopolitical Realities“, která zkoumá čínsko-pákistánský ekonomický koridor (CPEC).

Čínsko-pákistánském ekonomickém koridoru (CPEC) se objevuje mnoho spekulací a prognóz. Název projektu napovídá, že by se mělo jednat o ekonomický koridor spojující Pákistán po souši s čínskou provincií Sin-ťiang. Tato kniha ovšem zkoumá, zda je primárním účelem CPEC pozemní komunikace pro obchodní a ekonomickou spolupráci mezi Čínou a Pákistánem. Klíčovým zjištěním je, že cíle související s regionální geopolitikou a vnitřní bezpečností mají ve skutečnosti mnohem větší význam.

Kniha dokládá, že čínské cíle v Pákistánu jsou především geopolitické, a nikoli geoekonomické, neboť představa vybudování hospodářského a dopravního koridoru mezi Pákistánem a Čínou je vzhledem k řadě předvídatelných problémů logisticky a ekonomicky problematická. Jisté však je, že hraniční spory s Indií a omezování domácího separatismu jsou hnací silou spolupráce mezi oběma partnery.

Tato kniha bude velmi zajímavá především pro vědce zkoumající BRI a pro tvůrce politik.

doc. Jeremy Alan Garlick, M.A., Ph.D., je docentem na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze a ředitelem Centra mezinárodních studií Jana Masaryka, výzkumného centra na FMV VŠE. Specializuje se na mezinárodní vztahy Číny se zaměřením na pokrok a regionální implementaci Belt and Road Initiative (Iniciativy pásu a stezky, BRI).

Jeho první kniha „The Impact of China’s Belt and Road Initiative: From Asia to Europe“ byla vydána nakladatelstvím Routledge v roce 2020. Kromě publikací o vztazích mezi EU a Čínou publikoval také řadu článků o rozmanité škále témat souvisejících s BRI, včetně čínské ekonomické diplomacie a regionalizace zahraniční politiky. Tyto publikace zahrnují články o Čínsko-pákistánském ekonomickém koridoru (CPEC), čínské ekonomické diplomacii v České republice, čínském strategickém hedgingu v Perském zálivu, čínské normativní síle ve Střední Asii a vztazích Číny s Indií. Doc. Garlick už dvě desetiletí vyučuje a přednáší na institutech vyššího vzdělávání v Asii a Evropě, včetně University of Chinese Academy of Sciences (UCAS) v Pekingu a Ewha Womans University v Soulu.

Routledge je předním světovým akademickým vydavatelem především v oblasti humanitních a společenských věd. Každý rok vydává tisíce knih a klíčových online produktů, které slouží vědcům, profesorům a profesionálním komunitám po celém světě.