Rozhovor s Terezou Smékalovou o studijním pobytu v Jižní Koreji

Tereza Smékalová na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE studuje magisterský obor Mezinárodní obchod, mj. působí i jako studentská senátorka v Akademickém senátu FMV. Před časem se vrátila ze studijního pobytu v Soulu (Jižní Korea), o kterém si povídala s Eliškou Hronovou, pomocnou vědeckou silou v CAS:

 

Proč sis vybrala pro svůj studijní pobyt zrovna Korea University?

Korea University jsem si paradoxně zvolila až jako záložní plán, když mi kvůli covidovému stopnutí vydávání víz na Tchaj-wan nevyšla univerzita v Tchaj-peji (na Tchajwanu). Nicméně jakmile jsem přijela do Soulu, věděla jsem, že to byla ta nejlepší volba a na Tchaj-wan jsem si už ani nevzpomněla. Korea University patří mezi tzv. sky universities, což jsou v Koreji tři nejprestižnější univerzity. Důležitým faktorem pro mě také bylo, že se jedná o hlavní město a bude zde spousta příležitostí nejen pro studentský život. Následně jsem také zjistila, že bych mohla paralelně se studiem vykonávat i stáž na české ambasádě v Soulu (a paní doc. Stuchlíková mě podpořila a propojila se zástupcem velvyslance Česka v Soulu). To mě jen utvrdilo v tom, že to bude skutečně naplno využitý výjezd.

 

Máš nějaký nezapomenutelný zážitek z tvého pobytu? Zažila jsi kulturní šok? Jaký?

Zážitek, na který budu vzpomínat roky, byl určitě školní festival, kde vystupovaly největší K-pop hvězdy a dokonce i PSY (v našich končinách známý hlavně díky hitu Gangnam Style). Byla to velmi nečekaná událost a prostředí univerzity zážitek umocnilo. Pak také samozřejmě výlety s kamarády, kdy mě velmi nadchl ostrov na jihu Koreje – Jeju.

Korea je kulturně velmi odlišná, a tak jsem kulturní šoky zažívala velmi často. Nejtěžší pro mě bylo pochopit davové chování v hromadné dopravě a na větších akcích, kdy nebylo výjimkou, že do Vás někdo strčil loktem a neobtěžoval se ani omluvit. Tlak společnosti na jedince je velmi silný, ať už jde o známky, práci, či oblečení a vzhled. Lidé se neustále upravují v zrcadlech, drží diety a často mají nezdravý životní styl, kdy tráví většinu času v práci a moc nespí. Navíc korejská společnost je poměrně dost materialistická. Tohle vše dohromady, dle mého, společnosti příliš neprospívá a Korea je v porovnání se zeměmi OECD mj. i na první příčce v počtu sebevražd mladých lidí.

 

Jelikož jsi během studia na FMV byla také v USA na Texas A&M University na studijním pobytu, jak bys tyto dvě univerzity porovnala? V čem jsou jiné/stejné? Vnímala jsi nějaký rozdíl ve výuce na Korea University a Texas A&M University? A jak bys porovnala všechny tři země, ve kterých jsi studovala (USA x Korea x ČR)?

USA během mého bakalářského studia byla ta nejlepší volba. Texas A&M má přes 70 tis. studentů a jeden z největších kampusů v USA, což je opravdu zážitek samo o sobě. Z USA jsem si odnesla především proaktivní přístup ke studiu, kdy se zřídka stávalo, že by někdo týmové projekty zanedbal nebo neparticipoval na hodinách. Zodpovědný přístup ke vzdělání, přátelský a rovnocenný přístup učitelů ke studentům, a obecně nebojácnost, že uděláte chybu, mi pak po návratu na VŠE velmi chyběla.

Na Korea University jsem zažila velký kulturní rozdíl v průběhu hodin. Korejci jsou často velmi stydliví a perfekcionisté. Pokud si nejsou svojí angličtinou na 100 % jistí, nebudou mluvit, a tak moje hodiny byly často dost tiché. V USA ticho nikdy nebylo, vždy byly hodiny spíše diskuze než monolog učitele. Zajímavé pro mě bylo, že korejští učitelé studenty nenutili vystupovat z komfortní zóny a raději je nechávali diskutovat v korejštině a používat pro komunikaci chat. Nevím, do jaké míry je to efektivní přístup, ale týmové projekty byly v tomhle ohledu dost těžké a při jednom jsme dokonce využívali čínštinu, abychom mohli korejskou spolužačku alespoň nějak zapojit.

V USA mě také fascinovala univerzitní kultura – školní hodnoty, pokřiky, tradice, rozsáhlý kontakt s absolventy a nespočet studentských klubů. V určité míře to probíhalo i na Korea University, která se americkými univerzitami velmi inspirovala. V ČR mi tohle chybí – máme skvělé školy, studenty i absolventy, ale bohužel mi přijde, že škola jako celek studenty příliš nespojuje. Poslední roky je vidět kus práce za fakultními iniciativami typu mentoring a alumni kluby, ale myslím, že v této oblasti má VŠE jako celek stále co dohánět.

 

Jaké předměty bys spolužákům doporučovala si na Korea University zapsat?

Záleží, co člověka baví a kolik chce škole věnovat času. Obecně bych doporučila vzít si (pokud možno) magisterské předměty, kde mají korejští studenti lepší angličtinu a hodiny jsou vedeny spíše jako semináře. Využila jsem toho, že jsem si mohla zapsat v podstatě cokoliv a ve výsledku jsem si zvolila pro mě zajímavou kombinaci: Operations Management, Urban Planning and Management, Southeast Asian Economy a Key Issues in Public Diplomacy. Předměty se prolínaly přes tři fakulty a poměrně dost se od sebe lišily, což mě bavilo.

Operations Management byl zaměřen na řízení kvality, lidí, zdrojů, projektový management, logistiku a dodavatelské řetězce. Urban Management se konal dvakrát do týdne – první byla klasická přednáška o urbanistickém plánování a druhá hodina byla diskuzní, kde jsme byli rozděleni do týmů a vždy měli předem zadaná témata, o nichž jsme diskutovali. V  předmětu jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí o Soulu a díky pravidelným diskuzím v týmu složeného ze studentů z Tchaj-peje, Singapuru, Jogdžakarty na indonéské Jávě, Soulu a Lisabonu, jsem se dozvěděla mnohé i o jiných městech.

Southeast Asian Economy mi dalo dobrý přehled o zemích jihovýchodní Asie, ale bylo opravdu náročné, že se hodina konala v pondělí až od 19h do 22h. Předmět Key Issues in Public Diplomacy mě obohatil především důrazem na metody výzkumu a kritické čtení akademických článků. Na hodinách jsem se naučila, jak správně psát vědecké články, provádět rešerši literatury nebo dokonce, jak používat kódování ve výzkumech zaměřených na veřejnou diplomacii.

 

Co bylo nejnákladnější položkou na tvém studijním výjezdu? Co bys svým spolužákům doporučila udělat jinak/lépe?

Nejnákladnější položkou pro mě byly letenky, které jsem musela měnit kvůli zrušeným letům přes Rusko. Pravidelnou větší měsíční položkou také bylo ubytování (7,5 tis. Kč) a dohromady jsem zaplatila cca 9 tis. za pojištění (cestovní + korejské). Obecně si myslím, že Soul není v porovnání s Prahou o tolik dražší. Památky a muzea jsou velmi často zdarma nebo jen za symbolický poplatek, jídlo i pití je v restauracích velmi dostupné a dobré, a v obchodech se dá také dobře nakoupit jak oblečení, tak potraviny. Velmi drahé a ne moc dostupné je ale ovoce.

Pokud bych mohla něco poradit, tak plánovat výlety více dopředu, čímž můžete ušetřit na jízdenkách/letenkách, které jsou poměrně drahé, nebo si půjčit na pár dní auto a projet více měst zároveň.

 

Doporučila bys tuto zemi pro studijní pobyt spolužákům? Proč ano/ne?

Rozhodně ANO. Především pokud máte rádi výzvy a nebojíte se těžší asimilace, tak Korea je perfektní volbou. Musíte se připravit na to, že fungování společnosti je jiné a vy budete vyčnívat, kamkoliv půjdete. Možnost dorozumět se v angličtině je i v Soulu, hlavním městě, velmi limitovaná a bez překladače se tu neobejdete. Lze se setkat i s občas podivným dvojím metrem na cizince (např. nepouštění do určitých barů apod.). Řekla bych, že pro mě Korea byla i zkouškou mé trpělivosti, protože na neuvěřitelně pomalé loudání na ulici ve všech směrech a se zrakem upřeným do mobilu jen tak nezapomenu. Každopádně Soul je město plné zábavy, milých lidí, krásných budov, kaváren, muzeí, parků a milionů možností. Korea nabízí plné využití, ať už máte rádi přírodu nebo spíše města. Každý si najde to svoje a ve výsledku si zemi nějakých způsobem zamiluje. Pro mě osobně to bude především korejské jídlo, rušné ulice Soulu, K-pop a zvláštní pocit sounáležitosti s jakýmkoli západním cizincem na ulici. Nepochybuji o tom, že výjezd do Koreje Vás osobnostně, kulturně i studijně velmi obohatí.

 

Na výjezdu jsi také docházela na stáž na Velvyslanectví Česka v Soulu. Doporučila bys studijní výjezd skloubit i se stáží? Jaká byla obvyklá pracovní náplň stáže?

To je velmi individuální. Pokud jste zvyklí pracovat u školy i v Praze, určitě stáž nebo práci na výjezdu zvládnete také. Musím ale přiznat, že skloubení studijního a pracovního života v Soulu nebyla vždy procházka růžovým sadem a musela jsem si čas velmi pečlivě organizovat. Možná bych bez stáže měla více prostoru cestovat a chodit po barech, ale zase bych nepoznala spoustu zajímavých lidí a neměla možnost se zúčastnit výjimečných akcí, které mě i můj pobyt výrazně obohatily.

Musím ocenit přátelský a flexibilní přístup zaměstnanců české ambasády. Pracovní náplň byla různorodá od sepisování politických reportů až po administraci sociálních sítí. Ke konci stáže se mi také podařilo zorganizovat přednášku zástupce velvyslance na Korea University, což bylo pro mě hezkým zakončením mého studijního a pracovního pobytu.

 

Fotografie: Tereza Smékalová

Další z rozhovorů s našimi studenty najdete ZDE.

Pokud studujete FMV/VŠE a chtěli byste přispět s vlastním pohledem na studium v Asii či na jakékoliv jiné „asijské téma“, budeme rádi, když nás kontaktujete, např. na adrese stuchliz@vse.cz