10. 11. 2016: Indický večer

Druhé setkání ze série Asijských večerů se konalo 10. listopadu, opět v prostorách VŠE. Tentokrát jsme zavítali do rozmanité Indie. Návštěvníky už při vstupu uvítala vůně indického občerstvení, které pro tento večer poskytla restaurace Bombay Express. O program se poté postarali novinář a cestovatel Tomáš Stingl, indoložka a odborná asistentka na Ústavu jižní a centrální Asie Soňa Bendíková a indický hudebník a dirigent Debashish Chaudhari.

Pan Tomáš Stingl se zaměřuje na ekonomickou a cestopisnou žurnalistiku v deníku E15 a v podnikatelském magazínu Český export. Mezi jeho oblíbená témata a regiony patří zejména země Latinské Ameriky a východní Asie. V Indii se pan Stingl ocitl již několikrát a své vyprávění tento večer věnoval cestování po Indii i politice – viděli jsme např. premiéra Módího v tradičním indickém oděvu a turbanu. Byla představena i další zajímavá témata jako ženy v Indii, etiketa stolování na jihu Indie, styl řízení na indických silnicích. Komentováno bylo i aktuální ekonomické opatření, kdy se indická vláda rozhodla kontroverzně vyměnit dva druhy rupiových bankovek za nové. Indický všudypřítomný nepořádek, krávy a psy na ulicích pan Stingl představil jako jev, na který si „prostě musíte zvyknout nebo tam nejezdit“. Indii popsal jako rozmanitou a nesmírně zajímavou zemi, kde vám ani měsíc cestování nebude stačit na prozkoumání byť jen jedné z částí této země.

Druhým hostem byl pan Debashish Chaudhuri, Ind narozený v bengálské Kalkatě, nyní žijící v Praze. Po studiích v Indii, USA, Singapuru a Anglii se usadil v České republice. V současnosti pracuje s předními českými i zahraničními orchestry a v roce 2005 se jako první Ind v historii probojoval mezi finalisty na nejprestižnější dirigentské soutěži v Besançonu ve Francii. Pan Chaudhuri se snaží o propojování indické a západní kultury, což dokázal na projektu v roce 2016, kdy zorganizoval turné zlínské filharmonie Bohuslava Martinů a okouzlil českou hudbou diváky v Bombaji a Kalkatě. I o tomto projektu pan Chaudhuri vyprávěl i návštěvníkům Indického večera. Dozvěděl jsme se, že to bylo přesně po 57 letech, kdy opět český orchestr znovu zavítal na indický subkontinent. Pobavili jsme se i při vyprávění, jak velké nástroje musely mít své vlastní letenky a přednostní sedadla u oken při přeletu do Indie.

Do závěrečné diskuse o Indii se zapojila i paní Soňa Bendíková, indoložka a ekonomka (mj. absolventka Fakulty mezinárodních vztahů, VŠE), přednášející na Metropolitní univerzitě v Praze a na Ústavu jižní a centrální Asie, na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Diskutována byla otázka bezpečnosti v Indii nebo problematika kast v moderní době či smlouvání na ulici. Také jsme se dozvěděli více o nejednotnosti hinduismu a o Brahmovi a zajímavým tématem se ukázal být i vztah Indie a Číny v době, kdy se tyto dvě země musí vypořádat se vzájemnou konkurencí.

Indie je v České republice stále chápána jako země zaostalá, kde nefunguje nic kromě krav na ulici a rigidního rozdělení společnosti na kasty. Během tohoto večera se hosté snažili ukázat, že Indie je nevšední, tradiční ale i moderní. Roční tempo růstu HDP Indie se pohybuje v posledních letech konstantně kolem 7,2 procenta a do roku 2022 má mít Indie dokonce více obyvatel než Čína. Otázkou je, kam Indii nasměřuje nynější premiér Naréndra Módí, který přišel s mnoha reformami, například s projektem Make in India. Střední třída v Indii, kterou tvoří zhruba 300 milionů Indů, stále bohatne a bude na ostatních zemích, jak se dokáží přizpůsobit nové poptávce z řad početné indické populace.

Indii můžete milovat nebo nenávidět, ale nepochybně Vás cesta tam překvapí a inspiruje…

 

Autorka textu: Andrea Mudrová, Centrum asijských studií.

Fotografie:  Jitka Barešová, Grafická a multimediální laboratoř (Vysoká škola ekonomická v Praze).