4. 5. 2017: Izraelský večer

Poslední ze série Asijských večerů CAS se konal 4. 5. 2017. Během tohoto večera vystoupili čtyři hosté – opět Tomáš Stingl, cestovatel a novinář (E15, Český Export); Roman Lesný, podnikatel a nakladatel (Aligier); Petr Mothejl, místopředseda dozorčí rady a spolumajitel společnosti DEKONTA a.s. a Lukáš Konečný, jednatel společnosti Avitour. Pánové Lesný, Mothejl a Konečný patří i mezi členy Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Pan Lesný představil v úvodu knihu Start-up Nation, která se zabývá hospodářským zázrakem Izraele a specifiky tohoto státu. Izrael, sousedící se znepřátelenými státy, se musí zaměřovat především na vlastní trh, na originalitu a kvalitu produktů, které jsou konkurenceschopné i v zahraničí. Bezpečnosti v Izraeli se věnoval každý z hostů a pan Lesný k tomuto tématu představil i grafický román Mike’s place, popisující události po teroristickém útoku na oblíbený bar v Tel Avivu, tedy v oficiálním hlavním městě Izraele. A víte, co je to například chucpe? Podle pana Lesného jde o neoficiální národní motto Izraele – jednoduše se „nestydět“. Izraelci jsou považováni za velmi houževnatý národ, nebojí se ozvat a prosadit své zájmy.

Pan Stingl vyprávěl o své cestě po Izraeli, doporučil např. návštěvu nabatejských měst (tato civilizace také postavila město Petra v Jordánsku), koupání v Mrtvém moři, návštěvu Akry (slavné místo z dob křižáckých válek) a Haifu (moderní přístav, kde se nachází i krásné bahaistické zahrady). Izrael, země velká jako 2 středočeské kraje, by na mapě obsáhl třetinu České republiky. Přesto je turisticky mnohem známější než jiné, větší země, ale turisté se stále bojí zdejší bezpečnostní situace. Izrael je z pohledu cestování i jednou z nejdražších zemí světa. Ohledně bezpečnosti jsme se dozvěděli, jak může probíhat přísná letištní kontrola. Ale je nutné počítat s tím, že není neobvyklé být vyzván k bezpečnostní kontrole i v autobusu, ve vlaku či vedle některé z izraelských památek.

Třetí z hostů, pan Konečný, mluvil o Izraeli také z pohledu cestovatele. Představil Izrael jako poměrně bezpečnou zemi. Např. z hlediska násilné kriminality je na tom Izrael lépe než Velká Británie či Belgie, a to díky špičkovým bezpečnostním opatřením, všudypřítomnosti vojáků, a především nasazení a odhodlání těchto vojáků bránit svou vlast. Pan Konečný návštěvníkům dále doporučil dobrovolnický program SAR-EL.  V rámci tohoto programu dobrovolníci pomáhají v izraelské armádě, zatímco jim je hrazeno ubytování a strava a ve volném čase mohou dle chuti poznávat celý Izrael. Jako must-see označil pan Konečný večerní Jeruzalém, krajinu Golanských výšin, Yad Vashem – muzeum holokaustu a Eilat, jeho oblíbené město na jihu Izraele.

Posledním přednášejícím byl pan Petr Mothejl, který představil Česko-izraelskou smíšenou obchodní komoru (ČISOK) a krátce hovořil na téma česko-izraelské vztahy v budoucnu. ČISOK byla založena v roce 1996, je tedy jednou z nejdéle fungujících obchodních komor působících v České republice. Jejím posláním je napomáhat svojí činností ke všestrannému rozvoji vzájemného obchodu mezi českými a izraelskými podnikatelskými subjekty. Více viz oficiální stránky ČISOK.

Podklady o Izraeli pro účastníky Izraelského večera připravilo také Velvyslanectví Státu Izrael v České republice.

Autorka textu: Andrea Mudrová, Centrum asijských studií.

Fotografie: Grafická a multimediální laboratoř, VŠE v Praze.