30. 9. 2016: China and Czech Economic Forum

30. září 2016 proběhla na Fakultě mezinárodních vztahů druhá společná konference zástupců FMV a Shandong University of Finance and Economics („China and Czech Economic Forum“), a to na základě dohody o spolupráci ve výzkumu uzavřené v roce 2014.

Konference s čínskou účastí se uskutečnila v rámci mezinárodní 3rd AIB-CEE Chapter Conference (s podtitulem „Boosting the competitiveness of Central and Eastern Europe: towards digitalization and a knowledge-based economy“), již FMV spolupořádala ve dnech 29. 9. – 1. 10. 2016.

Osmičlenná delegace z čínské univerzity SDUFE se spolu s kolegy z Centra asijských studií (CAS) při Fakultě mezinárodních vztahů věnovala vybraným problémům v obchodních a investičních vztazích mezi Čínou a zeměmi V4 a možným dopadům nové čínské iniciativy, známé pod názvem „One Belt and One Road Initiative“ nebo také „Nová Hedvábná stezka“. Za Centrum asijských studií na konferenci vystoupili se svými příspěvky Jeremy Garlick M.A., Ph.D. (SMS JM) a Ing. Jan Bejkovský (KSE). Zajímavý česko-čínský panel moderovala ředitelka CAS, doc. Ing. Zuzana Stuchlíková, Ph.D.

Spolupráce mezi FMV a SDUFE se rozvíjí od roku 2009. Zahrnuje pravidelné výměny studentů i mobilitu učitelů, která byla v roce 2015 dále posílena. Každý semestr tak vyjíždějí dva učitelé FMV vyučovat intenzivní kurzy na SDUFE a naopak učitelé z této čínské univerzity směřují na FMV. V zimním semestru 2016/2017 na FMV vyučovala již např. prof. Bi Hongyi kurz „Čínský zahraniční obchod a investice“. Tyto kurzy jsou zahrnuty do rozšiřující se nabídky intenzivních kurzů v cizích jazycích a vhodným způsobem doplňují výuku v bakalářských i magisterských studijních oborech FMV, stejně jako vedlejší specializaci Čínská studia na FMV.

Další společná konference proběhne v září 2017 v Jinanu, v hlavním městě Shandongu, který patří mezi populačně největší a také nejvyspělejší provincie čínského východu. Počet obyvatel Shandongu dosahuje více než 98 mil. obyvatel a na jeho území se nachází i významný námořní přístav Qingdao nebo Konfuciovo rodiště v Qufu.

První China and Czech Economic Forum proběhlo v Jinanu, 23. května 2015.

Autoři fotografií: Matyáš Havel (Centrum asijských studií) a Eliška Vavrouchová (FMV).