Rozhovor s Markem Lehkým o Jižní Koreji

Marek Lehký je studentem bakalářského studia Mezinárodní obchod. Aktivně se podílí na dění Fakulty. Je členem SKOKu, v jehož čele stál před výjezdem na výměnný pobyt v Jižní Koreji, kde tráví 4. semestr svého studia. 

Název školy výjezdu: Seoul National University (SNU), Department of Business Administration

 

Proč jsi si vybral pro svůj pobyt právě Asii a jmenovitě Jižní Koreu?

O Asii jsem se zajímal už poměrně dlouhou dobu. Už během studia na gymnáziu, kdy jsem nevěděl, kam chci směřovat, jsem se zajímal o asijskou filozofii (jmenovitě o Konfucianismus, Taoismus a Buddhismus) a japonskou architekturu (která s již zmiňovanou filozofií souvisí). Také jsem často vyhledával asijskou populární hudbu a animované seriály.

Vždy mě fascinovaly příběhy o pracovitosti a ambicióznosti lidí ze zemí jako Japonsko a Jižní Korea. To mě hodně ovlivnilo při výběru regionu/země, kde bych chtěl svůj výměnný pobyt absolvovat. Pro Jižní Koreu jsem se rozhodl kvůli delšímu, a hlavně aktuálnějšímu zájmu. Chtěl jsem na vlastní kůži poznat kulturu a obyvatele země, která se dokázala poprat s bouřlivou moderní historií a poté se stát velmi rychle světovou ekonomikou.

Jak náročné je cestovat za oceán v době pandemie?

Je to náročné. Přiznám se, že jsem měl dva až tři momenty, kdy jsem přemýšlel, že to vzdám a odložím výjezd na další semestr. Pravidla se měnila skoro každý měsíc a člověk si musel dávat pozor, aby měl veškeré potřebné dokumenty, jinak by všechno předešlé snažení a trápení mohlo přijít vniveč. Nicméně, když se člověk popere s byrokracií, testy a karanténou, tak to opravdu stojí za to.

Jak vypadá den výměnného studenta?

Ráno vstanu kolem deváté hodiny, upravím se a připojím se na první hodinu. Pak většinou následuje oběd v menze s ostatními výměnnými studenty. Od tohoto momentu se dny liší na základě množství hodin, které člověk má. Pokud mám volnější den, tak se snažím co nejvíce procházet s ostatními studenty buďto v okolí kampusu, který je obrovský, anebo se hromadnou dopravou přesunout k nějaké kulturní památce nebo parku.  Tam strávím celé odpoledne a pak většinou míříme s ostatními do restaurace, kde si užíváme pochoutky korejské kuchyně. Když mi zbude trocha energie, tak si ještě večer zaběhám, nebo navštívím fitness centrum. Nicméně, pokud má člověk před průběžnými testy, pak většinu času stráví buďto na koleji, nebo v kavárně, kde se učí.

Co Tě doposud nejvíce překvapilo? Zažil jsi kulturní šok? Jaké největší rozdíly vnímáš?

Nejvíce mě překvapila korejská pohostinnost. Doteď vzpomínám, jak mi v karanténě paní, která pokoj pronajímala, pomáhala s čímkoliv. Pak mě překvapilo to, jak jsme si, nehledě na národnost, podobní. Máme podobné názory a baví nás stejné činnosti. Kulturní šok jsem asi nezažil. Sice je tu kultura a zvyklosti v některých aspektech odlišná (jako například, „poklona“ na pozdrav, nebo absolutní tichost v metru), ale jsou to věci, na které jsem byl částečně připravený, protože jsem si informace o Koreji zjišťoval dopředu.

Odlišnosti jsou zejména ve vystupování a mezilidských vztazích. Co se týče vystupování, Korejci dávají svoje emoce mnohem více najevo, zejména radost, kterou vyjadřují jemným potleskáním. Také se mi líbí jejich přístup k životu, tráví velkou část času s rodinou. Parky jsou většinou plné rodičů s hrajícími si dětmi, lidmi, kteří se věnují nějakému sportu a staršími páry na vycházce. Velmi mě překvapila také vitálnost místních seniorů, kteří úspěšně dokazují, že věk je jenom číslo.

Můžeš ve stručnosti porovnat univerzitní systém v Koreji a u nás? Co Tě nejvíce překvapuje?

Velký rozdíl je v domácí přípravě. Za svou dobu tady jsem přečetl ohromné množství textů a esejí na různá témata. Tyto materiály jsou potom rozebírané v diskusích na hodinách. Následně na tato témata máme napsat buďto „response paper,“ nebo esej. Tento přístup byl na začátku poměrně náročný, ale teď ho oceňuji, protože mi to dává motivaci k průběžné přípravě. Na rozdíl od VŠE tu nejsou tak velké třídy, a proto je přístup ke studentům hodně individuální. Studenti se mezi sebou také mohou lépe poznat (i přesto, že tu máme také on-line výuku).

Co bys rád během pobytu ještě stihnul, co tě láká?

Těch věcí je opravdu hodně. Nicméně, mám 3 hlavní aktivity/místa, které bych chtěl do konce pobytu stihnout. První z nich je takzvaný „temple stay,“ kde si člověk se vším všudy může na pár dní v pravém buddhistickém chrámu vyzkoušet, jaké je to být buddhistickým mnichem. Druhá je výlet na ostrov Jeju, což je nejoblíbenější a zároveň nejvyhlášenější místo pro letní dovolenou pro Korejce. Třetí je výlet do přístavního města Busan, které je druhé největší město v Koreji. Mimo to mám také v plánu pár túr po národních parcích, navštívení paláců a chrámu v okolí Soulu a dalších zajímavých míst. Je toho opravdu hodně a čas se bohužel velmi rychle krátí.

Marek Lehký a za CAS Hana Podlesná
Fotografie: Marek Lehký a Zuzana Stuchlíková
Další z rozhovorů s našimi studenty najdete ZDE.
Pokud studujete FMV/VŠE a chtěli byste přispět s vlastním pohledem na studium v Asii či na jakékoliv jiné „asijské téma“, budeme rádi, když nás kontaktujete, např. na adrese stuchliz@vse.cz.