Z Japonského večera

Centrum asijských studií navazuje na úspěšnou sérii Asijských večerů i v roce 2019. Tentokrát jsme se (7. 3. 2019) podívali do Země vycházejícího slunce, Japonska. Večerem nás provedli velmi významní hosté – paní Darja Kawasumi (japanoložka, odbornice na japonský čajový obřad, majitelka japonské restaurace Miyabi), pan Martin Vačkář (japanolog, umělec, překladatel). Pozvání přijal i zástupce japonského velvyslance z Velvyslanectví Japonska v České republice, pan Toru Furugori.

Večer otevřel právě pan Toru Furugori, rada velvyslanectví Japonska. Ve své prezentaci vykreslil česko-japonské vztahy a pohovořil o vzájemné úctě mezi oběma zeměmi. Česká republika obdivuje japonské umění, popkulturu nebo třeba bonsaje, zatímco Japonsko miluje český křišťál i klasickou hudbu a její české skladatele. Mimo hudbu se Japoncům libí i české malby. V roce 2017 se výstava Slovanská epopej v Tokiu stala třetí nejnavštěvovanější výtvarnou výstavou světa, kdy ji navštívilo více než 650 000 lidí. Pan Furugori také nezapomněl zmínit, že průkopníkem diplomatických styků byl 1. československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. I díky němu v roce 2020 oslavíme sto let od navázání česko-japonských diplomatických vztahů.

Paní Darja Kawasumi je držitelkou ocenění japonské vlády za dlouholetou propagaci japonské kultury, a to především v oblasti gastronomie. Není ale jen odbornicí na specifické rysy japonské kulinářského umění, ale také se specializuje na japonský čajový obřad. A právě tato témata paní Kawasumi představila návštěvníkům Japonského večera na VŠE. Čajový obřad má tři hlavní elementy, kterými jsou: úcta, harmonie a čistota věcí i vztahů. Tyto elementy vedou ke klidu a míru v duši. Čajová ceremonie je hodem lásky jak pro hostitele, tak pro hosta, kdy se obě strany vzájemně obohacují. Japonská známá obliba čehosi nevyřčeného a tajemného se zrcadlí právě v tomto rituálu. Paní Kawasumi doporučila učení se čajovému obřadu i studentům VŠE, kdy se skrze něj mohou učit pohostinnosti a službě ostatním, jež vede k formování dobrých obchodníků.

Třetí host večera, pan Martin Vačkář, navázal na paní Kawasumi svými zkušenostmi z Japonska v době jeho studií. Prostřednictvím svých fotografií návštěvníky lákal i k navštívení méně známých oblastí této krásné země, a to konkrétně severní části ostrova Honšú či ostrova Hokkaidó. Pan Vačkář v minulosti mimo jiné organizoval cesty do Japonska pro prezidenta Václava Havla, působil jako publicista a také se věnoval psaní scénářů pro hudební divadlo. V roce 2018 mu byl japonskou vládou udělen prestižní Řád vycházejícího slunce se stříbrnými a zlatými paprsky za přínos ke kulturním vztahům mezi Japonskem a Českem. Pan Vačkář dokázal návštěvníky přesvědčit o tom, že nejen disponuje hlubokými znalostmi, ale i jeho láska k Japonsku je hluboce vřelá.

Na závěr celé události vyhlásila paní doc. Stuchlíková, ředitelka CAS, vítěze foto-soutěže pro studenty VŠE „Krajinou Japonska“, která byla zorganizována pro studenty VŠE právě při příležitosti konání Japonského večera. Ceny poroty CAS získaly Michaela Trnková (FIS) a Tereza Mohelníková (FMV). Facebookovou cenu za nejvíce „lajků“ získala Tímea Križová (FMV). Ještě jednou moc gratulujeme! Všechny fotky, které postoupili do užšího výběru, najdete na FB stránkách CAS.

 

Autorka textu: Pavlína Mladá (CAS)

Fotografie: Grafická a multimediální laboratoř VŠE a archív paní Darji Kawasumi