Učitelé zapojení v CAS
Ing. Teraz De Castro, Ph.D.
Je odbornou asistentkou na Katedře mezinárodních ekonomických vztahů (dříve Katedra světové ekonomiky), Fakulty mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze. Specializuje se na mezinárodní obchod, světovou ekonomiku a rozvojová studia. Z teritoriálního hlediska se soustředí zejména na rozvíjející se trhy (BRICS, atd.) a země Blízkého východu a Severní Afriky (MENA). Ve svém výzkumu se zabývá analýzou obchodních vztahů, problematikou globálních hodnotových řetězců a rostoucí střední třídou ve výše uvedených regionech. Má zkušenosti ze studijních a výzkumných pobytů v USA, Hong Kongu, Číně (Pekingu), Německu a z řady mezinárodních ekonomických konferencí. Je zakládající členkou Centra asijských studií.
doc. Jeremy Alan Garlick, M.A., Ph.D.
Jeremy Garlick je ředitelem Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka, výzkumného centra Fakulty mezinárodních vztahů. V květnu 2021 byl jmenován docentem pro obor „Mezinárodní politické vztahy“. Specializuje se na čínské mezinárodní vztahy a teorie mezinárodních vztahů. Publikoval impaktované články na nejrůznější témata, včetně čínské ekonomické diplomacie ve střední a východní Evropě a čínské regionalizace zahraniční politiky v jižní Asii, střední Asii a na Středním východě. Jeho kniha The Impact of China’s Belt and Road Initiative: From Asia to Europe byla v roce 2019 vydána společností Routledge. Působil také na univerzitách v Číně a v Jižní Koreji. V České republice učil také na Masarykově univerzitě v Brně, má zkušenosti z Velké Británie i Itálie. Doktorskou práci na téma Scénáře vzestupu Číny obhájil na Univerzitě Palackého v Olomouci v roce 2014.
Kyoko Ichikawa, Ph.D.
Kyoko Ichikawa je hostující členkou na Katedře mezinárodních ekonomických vztahů od září 2021. V roce 2017 obhájila dizertační práci na téma Empirická analýza nesouladu ve vzdělávání a zaměstnávání absolventek univerzit – prostřednictvím srovnání Japonska a Nizozemska. Má za sebou dlouhou kariéru ekonomky pro Úřad vlády Japonska, v sekci která má na starosti genderové otázky, kde se zaměřovala na ženskou práci a klesající porodnost. Její výzkum se zaměřuje na ekonomiku vzdělávání, ekonomiku práce a aplikovanou mikroekonomii.
Mgr. Jakub Otčenášek, Ph.D.
Od roku 2009 pracuje na Katedře anglického jazyka na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické, kde vyučuje čínštinu a v angličtině vede kurzy Úvod do historie a kultury Číny, Historie a kultura Číny a Konfuciánství a moderní Čína. V září 2019 obhájil disertační práci v oboru Religionistika, nazvanou „Time and Bureaucracy in the Cosmologies of Early Tianshidao (2nd–5th century)“, na Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FFUK). V roce 2011 získal na FFUK i titul magistra sinologie a religionistiky. V rámci studijních pobytů žil jeden rok v ČLR a jeden rok na Taiwanu. Dlouhodobě se zabývá dějinami čínských náboženství, kultury a myšlení. Je spolupořadatelem Sametového posvícení, které propoujuje studenty, umělce, neziskové organizace a jejich klienty.
Ing. Dominik Proch
Absolvoval obor Mezinárodní obchod na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze s vedlejší specializací Čínská studia (je i držitelem Certifikátu Asijská studia pro nejlepší studenty specializace). Zájem o asijský region se projevuje ve studijních, pracovních i volnočasových aktivitách. Působil v evropsko-asijském obchodním prostředí a dále se snaží rozvinout své znalosti jakožto student doktorského studia na Katedře mezinárodních ekonomických vztahů. Dlouhodobě se věnuje zejména pozici Číny a Indie ve světové ekonomice, jejich ekonomickému vývoji a změnám v současném uspořádání mezinárodních ekonomických vazeb.
Ing. Mgr. Pavel Přikryl, Ph.D.
Působí jako odborný asistent na Katedře mezinárodních studií a diplomacie, Fakulty mezinárodních vztahů (FMV), Vysoké školy ekonomické v Praze. V únoru 2018 obhájil disertační práci Zhroucené státy jako faktor mezinárodních vztahů a problematice rozvojového světa, především Asii a Africe, se věnuje i nadále. V anglickém jazyce vyučuje předměty Asie v mezinárodních vztazích a Globální jih v mezinárodních vztazích, v českém jazyce pak Politické problémy rozvojových zemí. Od roku 2020 je členem Akademického senátu FMV a od roku 2021 zastupuje FMV v Agentuře Rady vysokých škol, v jejímž rámci se také angažuje v Komisi pro vzdělávací činnost.
doc. Ing. Zuzana Stuchlíková, Ph.D.
Pracuje na Katedře mezinárodních ekonomických vztahů na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV), Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze od roku 2004. V současnosti působí jako garantka a přednášející v rámci vedlejší specializace Čínská studia, má na starosti např. i povinný magisterský kurz na FMV Regionální trhy v globální perspektivě. V roce 2008 získala doktorát v oboru Mezinárodní ekonomické vztahy, když obhájila disertační práci se zaměřeném na zdroje růstu současné japonské ekonomiky. Té se věnovala i v knize z roku 2014 a v rámci habilitačního řízení v roce 2015. Kromě vývoje a specifik čínské a japonské ekonomiky se dlouhodobě věnuje významným globálním trendům, včetně demografického stárnutí, vývoje příjmových nerovností, expanze střední třídy nebo inovacím a technologických změn v globální ekonomice, příp. problematice zahraničně-obchodní politiky a mezinárodního obchodu obecně. V minulosti působila jako šéfredaktorka odborného časopisu Současná Evropa. Absolvovala výzkumné a studijní pobyty v Japonsku a Číně.
Ing. Jitka Volfová, Ph.D.
Pracuje na FMV od roku 2009, nyní na Katedře mezinárodního podnikání (KMP). Je garantkou kurzů zaměřených na problematiku obchodování s Číňany, z nichž předmět Obchod a podnikání v Číně je povinným předmětem v rámci vedlejší specializace Čínská studia. V roce 2010, po svém návratu z dvouletého pobytu v Číně, získala doktorát v oboru Mezinárodní ekonomické vztahy, když obhájila disertační práci na téma mezinárodního managementu zaměřenou na čínské obchodní jednání, na kulturní rozdíly mezi Čechy a Číňany, které mohou způsobovat nedorozumění v rámci mezinárodního obchodního jednání. Své zkušenosti v oboru měla ihned možnost prohloubit dále v rámci české účasti na EXPO 2010 v Šanghaji, kde pracovala v českém pavilonu. Kromě čínské problematiky se dlouhodobě zabývá mezinárodním managementem, interkulturní komunikací, komunikačními a manažerskými dovednostmi, obchodním jednáním, a to i jako lektor v praxi a certifikovaný kouč. Je jedním ze zakládajících členů CAS. Působí ve výuce pro zahraniční studenty na VŠE v Praze i v zahraničí jako výzkumník a hostující profesor (Irsko, VB, Čína, USA, Rusko, Rakousko). Garantuje a učí povinný předmět v rámci českého i anglického bakalářského studijního programu: Mezinárodní obchodní jednání a protokol (2IB101/2IB102). V rámci svého výzkumu zaměřeného na social taxonomy se zaměřuje přímo na HRM a vnímání práce na dálku.
Bývalí spolupracovníci:
Ing. Jan Bejkovský, Ph.D.
Ing. PhDr. Radka Havlová, Ph.D.
Ing. Aneta Hlavsová, BA, Ph.D.
Doc. Ing. Jan Sýkora, M.A., Ph.D.
Ing. Petr Zapletal